
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.9 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tray |
| Depth | 23.11 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2.54 mm |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 9 months ago) |
| Color | Green, Yellow |
| Shielding | Shielded |
| Number of Contacts | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | User Selectable |
| Connector Type | RJ45 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Number of Cores per Jack | 8 |
| Mounting Angle | Vertical |
| Performance Category | |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ45 |
Stock: 892
Distributors
pcbx
Unit Price$4.12938
Ext.Price$4.12938
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.12938 | $4.12938 |
| 10 | $3.51142 | $35.11420 |
| 25 | $3.29116 | $82.27900 |
| 50 | $3.13411 | $156.70550 |
| 100 | $2.98438 | $298.43800 |
| 300 | $2.80100 | $840.30000 |
| 500 | $2.62889 | $1314.44500 |
| 1000 | $2.46737 | $2467.37000 |
